Promotie: Waarom afvalinzameling in ontwikkelingslanden moeizaam verloopt
Eerder onderzoek bleef steken in het benoemen van symptomen, zoals een gebrek aan geld, expertise of regelgeving. Breukelman stelt dat de werkelijke oorzaken complexer zijn: ze hangen onderling samen en kunnen bovendien in de loop van de tijd veranderen.
Invloed
Om grip te krijgen op deze dynamiek, gebruikt hij een systeemdynamisch model. Dit model brengt diverse demografische, sociaal-economische, logistieke en politieke processen samen die van invloed zijn op de mate van afvalinzameling in ontwikkelingslanden. Door het gebruik van wiskundige relaties en computersimulaties kan het model worden vergeleken met bestaande statistieken en worden verfijnd voor toekomstvoorspellingen.
Cruciaal
Breukelman paste de methode toe op zes Latijns-Amerikaanse landen. Vervolgens koos hij één land als casestudy: Bolivia. Hij concludeert dat twee processen in dit land cruciaal zijn. Enerzijds is dit de wisselwerking tussen de kwaliteit van het bestuur, economische ontwikkeling en overheidsinkomsten. Die interactie kan ertoe leiden dat er slechts beperkt budget beschikbaar komt voor afvalinzameling.
Anderzijds is dit de afnemende efficiëntie van afvalinzameling naarmate de overheid probeert om meer mensen te bereiken in de buitengebieden van de steden en dunbevolkte gebieden. Dat is op zichzelf logisch maar als dan op hetzelfde moment ook het aantal inwoners toeneemt, de kwaliteit van de overheid achteruitgaat, de medewerking van de burgers afneemt en de instroom van nieuwe burgers in de steden te snel gaat dan brengt dat de efficiëntie nog verder omlaag. En daarin ligt dan de oorzaak van de stagnatie in Bolivia.
De overheid van Bolivia moet volgens Breukelman met name inzetten op een betere medewerking van de burgers. Dat is een forse uitdaging in de huidige situatie in het land waarin het wordt geplaagd door grote politieke en sociale tegenstellingen. Maar elke winst daar zal zich dubbel en dwars vertalen in betere afvaldiensten.
Promotie Hans Breukelman
Hans Breukelman (1957, Hardenberg) is zelfstandig internationaal consultant afvalbeheer. Op vrijdag 9 mei 2025 om 16.00 uur verdedigt hij bij de faculteit Managementwetenschappen, zijn proefschrift 'Causes of deficient waste collection in developing countries - trivial made plausible' aan de Open Universiteit in Heerlen.
De promotor is prof. dr. ir. Harold Krikke (Open Universiteit). De copromotor is dr. Ansje Löhr (Open Universiteit). De promotie is live bij te wonen bij de Open Universiteit in Heerlen en kan online worden gevolgd via ou.nl/live.
Lees ook het nieuwsbericht: Afvalmanagement in Indonesië verbeteren.